piątek, 22 stycznia 2016

Drink Krwawa Mery – przepis prosty i dla zaawansowanych

Podobno był to jeden z ulubionych drinków Ernesta Hemingwaya, nazywany jest też jednym z najbardziej skomplikowanych drinków na świecie. Bloody Mary, czyli inaczej Krwawa Mary czy Krwawa Mery to jeden z tych drinków, który powinien znaleźć się na twojej liście, jeżeli jeszcze nigdy go nie spróbowałeś czy spróbowałaś. Można zamówić go w wielu barach i klubach, ale także przygotować go samodzielnie – w podstawowej wersji wcale nie jest taki skomplikowany!


Skład wzięła się Krwawa Mery?
Zanim jednak podamy przepisy na Krwawą Mery, warto nieco bliżej przyjrzeć się tej alkoholowej mieszaninie. Nie ma pewności co do jej pochodzenia. Jednym z jej wynalazców tytułował się Fernand Petiot, który miał ją po raz pierwszy przygotować w 1921 roku w Harry's New York Bar w Paryżu, do którego często chadzał Hemingway. Inne źródła wskazują na Hemingway Bar w The Ritz Paris czy na 21 Club w Nowym Jorku, gdzie miał go wymieszać barman Henry Zbikiewicz.

Skąd wzięła się tak niecodzienna nazwa tego drinku? Przede wszystkim podejrzenia kieruje się na królową Marię I Tudor, która nazywana była też przez wielu „Krwawą Marią”. Można też spotkać się ze wskazaniem na gwiazdę Hollywood Mary Pickford.

Przepisy na Krwawą Mery
Poniżej przygotowaliśmy przepisy na drink Krwawa Mery dla początkujących oraz dla zaawansowanych. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia, wybierz pierwszy przepis, a jeżeli już znasz się na mieszaniu drinków, a ponadto masz dostęp do wymienionych w recepturze składników, w takim przypadku warto spróbować swoich sił w oryginalnym przepisie – trudniejszym, ale też o znacznie bogatszym smaku.

Krwawa Mery – prosty przepis:
·         sok pomidorowy – 250 ml
·         wódka – 80 ml
·         sól i pieprz
·         lód

W wysokiej szklance typu Highball umieścić lód, następnie sok pomidorowy i wódkę oraz dobrze wymierzać. Na koniec drink posypać szczyptą soli i pieprzu do smaku. To przepis dostępny także pod adresem: http://www.lubuskibrand.pl/przepis/id/84/krwawa-mary/.

Krwawa Mery – klasyczny przepis:
·         wódka – 90 ml (3/10)
·         sok pomidorowy – 180 ml (6/10)
·         sok cytrynowy – 30 ml (1/10)
·         sos tabasco – 2-3 krople
·         sos Worcestershire – połowa łyżeczki
·         sól zwykła, sól selerowa, pieprz
·         lód

Składniki razem z lodem umieścić w shakerze, a następnie przecedzić je do wysokiej szklanki wypełnionej 2-3 sztukami kostek lodu. Drink tradycyjnie można udekorować listkami albo łodygą selera naciowego lub też oliwkami czy cytryną.

Krwawa Mery to propozycja dla każdego, kto lubi niecodzienne drinki – prawdziwa klasyka, którą naprawdę warto znać, a przy tym także bez problemu można przygotować ją w domu. Jeżeli uwielbiasz pomidory, w takiej wersji także przypadną ci do gustu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz