wtorek, 25 lipca 2017

Główne zasady przygotowywania drinków

Choć dla niektórych to ciemna magia, przygotowanie większości drinków nie jest trudne. Wymaga to jedynie znajomości podstawowych zasad sztuki barmańskiej, wyczucia smaku i odrobinę zręczności, aby poradzić sobie z dozowaniem poszczególnych składników. 


Owszem dobry barman swoje doświadczenie oraz wiedzę zdobywa niekiedy latami. Można jednak nauczyć się podstawowych zasad przyrządzania drinków. Ich znajomość uchroni przed popełnieniem gafy. Niewątpliwie ważną zasadą jest używanie dobrej jakości alkoholi jedynie ze sprawdzonego źródła. Nie podawajmy swoim gościom drinków na bazie niesprawdzonych bądź niepewnych alkoholi, bo możemy im w ten sposób bardzo zaszkodzić. Alkohol z niepewnego źródła, nie mający odpowiednich atestów może spowodować zatrucie organizmu a w najgorszym przypadku nawet śmierć. Dlatego też dobry alkohol to podstawa. Zasadą jest również to, że jeśli w danym drinku łączy się alkohole o różnej mocy to te najmocniejsze należy dodawać najpierw, a potem te słabsze. Na końcu dodaje się bezalkoholowe dodatki takie jak soki czy syropy. Dobry drink wcale nie potrzebuje wielu składników. Łatwo jest przekombinować i niestety zepsuć drinka nadmierną ilością składników. Najkorzystniej i najbezpieczniej jest kiedy drink zawiera nie więcej niż pięć składników. Oprócz najwyższej jakości alkoholu również dodatki powinny być świeże. Koniecznie należy sprawdzać termin przydatności do spożycia dodawanych soków, mleka czy jajek. Muszą mieścić się one w terminie przydatności do spożycia. Pamiętajmy, ze drinki przygotowuje się bezpośrednio przed podaniem. Nie robi się tego wcześniej. Podajemy wyłącznie przed momentem przygotowany koktajli. Używając soków w miarę możliwości dodawajmy te świeżo wyciskane. Dają one zupełnie inny smak drinkom. Kolejną zasadą jest to, że jeśli dany przepis przewiduje dodanie napoju gazowanego to nigdy nie wolno go mieszać w shakerze z pozostałymi składnikami. Napoje gazowane dodaje się do wymieszanych już pozostałych składników. Robi się to delikatnie, by stracić jak najmniej gazu. Nie ma nic gorszego niż wygazowany napój, który traci wówczas cały swój smak. Do drinków można dodawać owoce jak i niektóre zioła takie jak mięta, melisa czy bazylia. Bazylia gości w składzie drinku Lubuski Kiwi Gin, którego składniki można znaleźć pod adresem http://www.lubuskibrand.pl/przepis/id/66/lubuski-kiwi-gin/. Jest to lekka orzeźwiająca propozycja składająca się z:
  • Lubuski Gin - 40 ml
  • Kiwi - 1 sztuka
  • Bazylia - 3 listki
  • Sok z limonki - 20 ml
  • Syrop cukrowy - 20 ml
  • Lód

Wykonanie jest niezwykle proste. Kiwi oraz bazylię rozciera się wraz z sokiem z limonki oraz syropem cukrowym. Następnie dodaje Gin i lód . Wystarczy już tylko energicznie wymieszać. Całość należy przelać do szklanki. Pyszny letni drink gotowy. 

Jak widać wcale nie jest trudno przygotować coś pysznego z prostych składników. Wystarczą chęci i z pewnością uda się wyczarować smaczną propozycję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz