niedziela, 13 sierpnia 2017

Czy barman to opłacalny zawód?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. 


Wszystko zależy oczywiście od tego w jakim miejscu się pracuje. W jednych barmani mają jedynie wyznaczone pensje do których nie mogą dorobić, bo stawka jest sztywna i nie przysługują im nawet napiwki, a w innych ich pensja zależy od tego jak dużo zdobędą klientów i ile napiwków dostaną. Jedno jest pewne, aby barman dobrze zarabiał potrzebne jest duże doświadczenie w zawodzie najlepiej dodatkowo potwierdzone ukończonymi szkołami, kursami. Zdobyte dyplomy podnoszą rangę i są dowodem na to, że nie jest się samoukiem, ale wiedzę zdobyło się w szkle bądź na kursie. Stając się absolwentem szkoły bądź chociażby dobrego kursu barmańskiego ma się pewność, że zdobyło się gruntowną wiedzę, która niezbędna będzie w przyszłej pracy. Kursy przygotowują nie tylko ze znajomości receptur drinków, ale uczą podstaw technicznych sztuki barmańskiej, a jak wiadomo, od czasu bo czasu barman musi się wykazać znajomością sztuczek i trików z użyciem butelek i płynów. Kurs przygotowuje również do pracy na samodzielnym stanowisku, organizacji pracy, utrzymania porządku w miejscu pracy. Kompleksowe szkolenia barmańskie uczą od podstaw, czyli przekazują teorię niezbędną barmanowi do pracy, gwarantują usystematyzowanie wiedzy, poszerzenie umiejętności, znajomości zagadnień barmańskich, terminologii barmańskiej. Uczą znajomości alkoholi z całego świata, sposobu oraz miejsca ich produkcji. Przekazują wiedzę na temat receptur drinków, to w jaki sposób łączyć smaki, jakie proporcje zachowywać w long drinkach, a jakie w shotach. Na kursie zapoznać się można ze szkłem barmańskim, to w jakim szkle podaje się jaki rodzaj alkoholu. Tajniki sztuki barmańskiej obejmują szerokie spektrum wiedzy, niezbędnej w późniejszej pracy. Praca za barem wymaga również umiejętności sprawnego władania szkłem, butelkami, przyrządami barmańskimi. Wiedza praktyczna nie jest łatwa do zdobycia i zanim umiejętnie zacznie się żonglować butelkami z pewnością wiele z nich wyląduje na podłodze. Z czasem jednak nabiera się odpowiedniej wprawy aby móc pewną ręką wykonywać owe triki przy klientach w barze.
Ukończenie kursu barmańskiego zapewnia również zdobycie wiedz o psychologii pracy z klientem a także o różnego rodzaju metodach podnoszenia zysku. Aby pracować na samodzielnym stanowisku w dobrym barze trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami praktycznymi, ale również wiedzą fachową oraz potwierdzić to wszystko odpowiednim certyfikatem, który jest gwarancją zdobytej wiedzy oraz umiejętności. 

Barmani jednak powinni nieustannie się doszkalać, aby być na bieżąca z nowinkami na rynku, znać nowe alkohole, które się pojawiają, potrafić je łączyć z smaczne kompozycje, ale również poznawać coraz to nowe sztuczki barmańskie. Nieustannie poszerzanie swojej wiedzy będzie stanowiło otwartą drogę do podwyżek i awansów. 

Dobrze wyszkolony barman z pewnością zarobi więcej niż ten, który poprzestał jedynie na podstawowym kursie. Odpowiednia wiedza oraz podejście do klienta zapewniają są gwarancją dobrych zarobków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz